Please update your Flash Player to view content.

Światowy  Dzień  Ziemi 2011

Przybliżenie i uświadomienie wagi problemów ekologicznych to cel obchodów Dnia Ziemi w którym w dniu 20.04.2011  uczestniczyli uczniowie klas I-III PG nr 1 w Strzelcach Opolskich. Uczniowie kl III przygotowali i przedstawili młodzieży ekosłuchowisko w radiowęźle szkolnym. Wykonano gazetkę na korytarzu szkolnym -„ekologia przede wszystkim”. Uczniowie wykonali plakaty pod hasłem „Ziemia wczoraj , dziś, jutro”. Zorganizowano wystawkę prac uczniów kl I-III- albumy, foldery, propagujące ochronę środowiska oraz wystawę minerałów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wśród młodzieży konkurs na rozwiązanie krzyżówki „Spacerkiem po Oikosie”. Wśród uczniów, którzy prawidłowo rozwiązali jej hasło wylosowano nagrodę główną – zieloną piłkę. Dzień obchodów ogłoszony został jako zielony dzień co oznacza, że w tym dniu uczniowie ubrali się na zielono.

Tematyka ruchu ekologicznego w szkole realizowana jest przez cały rok przez wszystkich nauczycieli, a Światowy Dzień Ziemi jest jedną z jej form.

 

VII Rajd "Strzelecka wiosna"

Dnia 16 kwietnia 2011 r. odbył się na górze Św. Anny już VII Rajd „Strzelecka wiosna” organizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 1 (uczestniczyło jako opiekunowie oraz sędziowie 14 nauczycieli), Zespół Szkół Ogólnokształcących i PTTK Oddział Strzelce Opolskie. W rajdzie uczestniczyło 260 osób (uczniów, opiekunów, turystów indywidualnych), 14 drużyn, 9 szkół – PSP 4, PSP 7, PSP Żyrowa, PSP Kotulin (woj. śląskie), PG1, PG2, PG Jemielnica, PG z oddziałami Dwujęzycznymi, Liceum Ogólnokształcące w Strzelcach Op.
Naszą szkołę reprezentowało 2 drużyny: Powsinogi (uczniowie z klas Ia, Ic, IIa, IIc, III b) oraz Pumy (uczniowie z klas: IIIa – najwięcej oraz IIIc i IIId).
Zajęliśmy: II miejsce (drużyna Pumy) i III miejsce (Powsinogi). Obu drużynom należą się gratulacje, natomiast Powsinogi wykazały się świetnym zgraniem – koszulki w podobnej tonacji, wspaniałe wykonanie piosenki! Oczywiście tradycyjnie dopisała pogoda, był wyśmienity bigos (ponoć niektórzy biorą udział w rajdzie, aby go skonsumować), wspaniała atmosfera i doskonała zabawa!
Zapraszam za rok. Niebawem na stronie szkoły będzie link do strony SKRT w PG1, gdzie będzie można obejrzeć dużo zdjęć, relacji z wycieczek i rajdów.
Ewa Raczyńska

 

Nasza  uczennica reprezentowała gminny wolontariat w Warszawie

15 kwietnia nasza uczennica  Wioletta Kozołup wzięła udział  w Ogólnopolskich Eliminacjach Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, które odbyły się w Warszawie. Wioletta zaprezentowała swój pokaźny dorobek działań w szkolnym wolontariacie.
Jej bezinteresowność i zaangażowanie na rzecz osób pokrzywdzonych, zostało zauważone
już na szczeblu gminnym: została laureatką Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Uczennica weźmie udział w ogólnopolskiej finałowej gali,  która w tym roku odbędzie się w Gdyni. Gratulujemy!

 

Wystawa „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach.”

W ramach projektu „90. Rocznica Powstań Śląskich” uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Uczniowie zaproszeni zostali do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Opolskich na wystawę „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” (wystawa będąca własnością Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej w Gliwicach). Uczniowie mogli zapoznać się ze skutkami powstań oraz plebiscytu przeprowadzonego w 1921 r.Wystawa popularyzuje złożony temat granicy związany z burzliwym czasem powstań i plebiscytu. Ustalona po ostatnim powstaniu śląskim granica podzieliła Śląsk między Polskę i Niemcy. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, iż spowodowało to wędrówkę ludów (200 tys., osób zmieniło miejsce zamieszkania) a ponadto granica wiła się miedzy domami, podwórkami i zakładami przemysłowymi. Granica istniała 17 lat, ale po dzień dzisiejszy możemy zobaczyć wiele pozostałości po tymże podziale.

 

Międzynarodowy Rok Marii Skłodowskiej - Curie


Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie. Już po raz ósmy uczniowie gimnazjów gminy Strzelce Opolskie spotkali się w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Strzelcach Opolskich w ramach projektu „Między fizyką a historią”, którego autorami są nauczyciele PG nr 1 w Strzelcach Opolskich.

Spotkanie odbyło się 30 marca 2011 r. w pod hasłem: „Maria Skłodowska – Curie współtwórczyni nauki o promieniotwórczości”. Uczniowie mieli okazję rozszerzyć wiedzę na temat podwójnej laureatki nagrody Nobla oraz dziedziny, którą ona się zajmowała.

Program spotkania obejmował następujące tematy:

1.      Pierwsza kobieta, profesor Sorbony  ( prezentacja przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Strzelcach Opolskich)

2.      Co to jest promieniotwórczość naturalna? (prelekcja przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Strzelcach Opolskich)

3.      „Sąd nad energią jądrową” (scenka Przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi)

4.      Zastosowanie badań naukowych w medycynie nuklearnej:

- profilaktyka (prezentacja przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich)

- lecznictwo (prezentacja przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum  w Szymiszowie)

Podsumowaniem spotkania była emisja fragmentów filmu „Maria Skłodowska – Curie” z cyklu „Znani wynalazcy”.

W ramach zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć  się, że można połączyć trzy pozornie niezwiązane ze sobą dziedziny wiedzy: historię, fizykę i technikę. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Arleta Gornat-Kopacz

 

Film o naszym gimnazjum

Zapraszamy do obejrzenia filmu o naszej szkole widzianej oczami uczniów.

PG1

 

Uwaga, ważna wiadomość:

21 marca przywędrowała do nas długo oczekiwana Wiosna!

 

Przywitaliśmy Ją  radośnie, ale i twórczo: „Dzień wagarowicza” upłynął nam na międzyklasowych  quizach- porównaliśmy wiedzę poszczególnych klas z języka polskiego, matematyki, języków obcych i ekologii. Zwycięzcy otrzymali słodko- praktyczne upominki.

Uczniowie stworzyli loga i hasła charakteryzujące swoje klasy. Nie obyło się bez programu „Mam talent”- gimnazjaliści z pasją ujawnili swoje zamiłowania do gry, tańca, śpiewu, skeczów.

Witaj Wiosno: rozgość się w przyrodzie i dodaj  nam entuzjazmu!

 

Festiwal Nauki

10.03.2011 r. odbył się w naszym gimnazjum Festiwal Nauki, na który zaprosiliśmy strzeleckich szóstoklasistów wraz z rodzicami. Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości nasze gimnazjum stanie się szkołą Państwa dzieci.

 
Projekty

 

 

Procedura aktywacji

konta

w e-dzienniku

wejdź


 

Nasz projekt w polskiej wersji językowej

Wejdź

 

 

Film z X Gimnazjady

Wejdź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości