Please update your Flash Player to view content.

Aktywny w szkole aktywny w życiu

 

Strona główna projektu znajduje się pod adresem:

Uniwersytet Śląski

 

 

TRZECI ROK REALIZACJI PROJEKTU

„AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY ŻYCIU”

Trzeci etap realizacji projektu rozpoczęliśmy od spotkania, na którym planowaliśmy zadania na ten  rok.

Postanowiliśmy, że  hasłem przewodnim w tym roku  będzie "Powietrze-życie i żywioł".

Pierwsze nasze  zadanie to  udział w akcji Sprzątania świata.

 

Kolejnym zadaniem było poznanie źródeł oraz skutków zanieczyszczeń powietrza. Po "burzy mózgów"  rysowaliśmy plakaty przedstawiające poruszane problemy. Wykonaliśmy i obserwowaliśmy doświadczenia z  papierosem. Z butelki i rurki zbudowaliśmy prostą pompę do spalenia papierosa. Zobaczyliśmy jak dużo substancji smolistych pozostaje po wypaleniu papierosa, a na koniec zaproszona studentka medycyny opowiedziała nam o skutkach palenia od strony medycznej.

 

Postanowiliśmy, że na terenie należącym do szkoły posadzimy drzewa. Na realizację tego zadania uzyskaliśmy zgodę Pani dyrektor. Pani Helena Wójcik zaprosiła na nasze zajęcia Pana Dariusza Krzysztofowicza z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie. Pan leśniczy przywiózł nam sadzonki drzew oraz pokazał nam jak należy je sadzić. Łopaty poszły w ruch...,okazało się że nie tak łatwo jest wykopać dołki pod sadzonki ponieważ jest bardzo sucho.

 

W Święto Edukacji pojechaliśmy do Cementowni Górażdże.

Na początku wycieczki mieliśmy prelekcje o funkcjonowaniu cementowni i stosowanych metodach ochrony środowiska. Następnie oglądaliśmy jej budynki, a także widzieliśmy  jak produkuje się cement. Przed zwiedzaniem wszyscy obowiązkowo musieliśmy ubrać kaski i kamizelki odblaskowe, było to bardzo zabawne. Myśleliśmy ze coś spadnie nam na głowę jednak nad naszymi jakże mądrymi głowami był sufit i nic nie miało prawa nam na głowę spaść.  Zdarzyła się nam jednak śmieszna historia, a mianowicie  kiedy z kolegami podążaliśmy za panem przewodnikiem weszliśmy w cement i mało brakowało a wrócilibyśmy bez butów :). Mimo, że w drodze powrotnej nie byliśmy  McDonalds było fajnie, milo i sympatycznie. Tak naprawdę to cieszymy się z każdej naszej wspólnej wycieczki.

 

W czwartek, tj. 10 listopada 2011 r., w przeddzień rocznicy Narodowego Święta Niepodległości odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Pod czujnym okiem pani Heleny Wójcik włączyliśmy się w przygotowanie apelu.


V Festiwal Nauki

„Powietrze- życie i żywioł”- pod takim hasłem odbył się kolejny Festiwal Nauki. Mieliśmy okazję poznać zadziwiające własności ciśnienia atmosferycznego poprzez obserwację wielu doświadczeń z pompą próżniową.  Dowiedzieliśmy się jak zwiększyć objętość kremu, jak wygładzić zmarszczki oraz przelać ciecz z naczynia do naczynia z wykorzystaniem różnicy ciśnień. Koła naukowe działające w ramach projektu zaprezentowały swoje prace – urządzenia i pojazdy napędzane powietrzem. Szczególe zainteresowanie wzbudził skonstruowany i zaprogramowany przez uczniów robot z klocków Lego Mindstorms zakupionych ze środków projektu. Uczniowie z chęcią rozwiązywali konkursowe zadania fizyczne, rebusy i krzyżówki. Najlepsze drużyny uczestniczące w zmaganiach konkursowych otrzymały nagrody.

Wycieczka do Krakowa

 

11-13 marca pojechaliśmy na uzupełniająca wycieczkę - do Krakowa. Mimo, że wiosna "nieśmiało się do nas uśmiechała" my bawiliśmy się doskonale, zwłaszcza w Muzeum Inżynierii Miejskiej na krakowskim Kazimierzu. Zobaczcie sami...

Aktywni na finiszu

23 i 24 maja odbył się  VI Festiwal Nauki. W pierwszej części imprezy uczestniczyliśmy  w konkursowych zmaganiach z zakresu nauk przyrodniczych. Rozwiązywaliśmy ciekawe krzyżówki, rebusy oraz zadania problemowe.  Drugiego dnia festiwalu odbyły się pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych. W roli głównej wystąpiło powietrze i jego składniki. Szczególne zainteresowanie wzbudziły pokazy „wybuchowej chemii”.  Obserwowaliśmy jaki wpływ na przebieg reakcji ma dostępność powietrza.

 

Warsztaty w szkółce leśnej w Kalinowie

W upalne popołudnie 20 czerwca wybraliśmy się na nasze ostatnie zajęcia- do szkółki leśnej w Kalinowie. Chociaż na zewnątrz był bardzo upalnie las dał nam przyjemne ochłodzenie. W drodze powrotnej z leśniczówki do Strzelec oglądaliśmy wiatraki w Jemielnicy.

 

Obóz naukowy w Murzasichlu

 

Na przełomie lipca i sierpnia 2012 r. spędziliśmy mile wakacyjny tydzień w Murzasichlu niedaleko Zakopanego. Gospodarze pensjonatu "U Tośki" zapewnili nam idealne warunki wypoczynku po roku intensywnej pracy. Były wycieczki górskie: do Doliny Kościeliskiej, na Gubałówkę oraz spacery po okolicy, spotkania z prawdziwymi góralami - gawęda "Góralskie zwyczaje i obrzędy", wieczorne ogniska a także dyskoteki.  Byliśmy również na basenach termalnych. To był nasz ostatni wspólny pobyt, szkoda, że czas tak szybko płynie...

 

 

 

 

DRUGI ROK REALIZACJI PROJEKTU

 

„AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY ŻYCIU”

Z dużym zapałem powróciliśmy po wakacjach do realizacji naszego projektu. Nasze działania rozpoczęliśmy od spotkania, na którym planowaliśmy zadania na ten rok. Hasło przewodnie w tym  roku szkolnym to "Ziemia-życie i żywioł".  Miłym akcentem były wspomnienia z odbytej na wakacjach wycieczki do Wisły. Wycieczkę tę spędziliśmy razem z zaprzyjaźnionym gimnazjum z Jemielnicy.

 

Ponieważ tytuł naszego projektu nosi nazwę „Ziemia, życie i żywioł” pierwsze kroki skierowaliśmy na gminne wysypisko odpadów komunalnych w Szymiszowie. Wcześniej braliśmy udział w akcji sprzątania świata. Podczas zajęć na terenie wysypiska dowiedzieliśmy się o sposobach utylizacji odpadów.

 

W ramach realizowanego projektu „Aktywny w szkole - aktywny w życiu” wzięliśmy udział w kolejnych zajęciach z zakresu orientacji zawodowej. Koledzy z klas drugich i trzecich zostali wprowadzeni w problematykę planowania kariery, mieli okazję uświadomić sobie znaczenie tworzenia własnych planów osiągania sukcesów życiowych. Mogli zastanowić się nad planami życiowymi, określić etapy ich realizacji. Uczniowie rozmawiali o swoich pasjach, wyznaczali cele życiowe - edukacyjne lub zawodowe na przyszłość bliższą i bardziej odległą. Ponadto uczniowie opracowywali Indywidualne Plany Aktywności wskazując cele, które chcą osiągać, obszary, w których chcą się rozwijać, działania, które muszą wykonać, aby móc realizować własne cele. Zajęcia miały formę ćwiczeń i zabaw indywidualnych oraz grupowych.

 

 

Wycieczka do zabytkowej Kopalni Srebra i sztolni w Tarnowskich Górach oraz Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Nasze wypieki w Muzeum Chleba.

 

III FESTIWAL NAUKI

Mamy już za sobą III Festiwal Nauki. W pierwszej części imprezy odbyły się pokazy i konkursy dla naszych gimnazjalistów. W drugiej części festiwalu gościliśmy strzeleckich szóstoklasistów. Mieli oni okazję uczestniczyć w pokazach fizycznych pt. "Wszechobecna elektryczność" oraz w licznych konkursach. Młodzież obejrzała wystawę "Dary Ziemi", mogła również poczęstować się zdrowymi sałatkami przygotowanymi przez nasze koła naukowe.

 

WARSZTATY W NADLEŚNICTWIE STRZELCE OPOLSKIE

 

 

PONADREGIONALNE WARSZTATY NAUKOWE -kwiecień 2011

W kwietniu wzięliśmy udział w kolejnych warsztatach naukowych. Tym razem Wojtek i Konrad wykonali pracę na konkurs "Przyroda w zabawce", a dziewczyny z koła matematyczno-technicznego poster z wycieczki do Wisły. Wcześniej nakręciliśmy film opisujący naszą zabawkę konkursową.

Zobacz film

 

Obecnie przygotowujemy się do IV Festiwalu Nauki, na którym przedstawimy scenkę o tematyce ekologicznej.Między próbami sprawdzamy się jako konstruktorzy - modelujemy z klocków, zakupionych ze środków projektu, pojazdy napędzane energią słoneczną.

 

WYCIECZKA DO ŁODZI

W dniach od 29.05.2011r. do 31.05.2011r. wybraliśmy się na wycieczkę do Łodzi. Ok. 8.00 wyjechaliśmy spod szkoły i poznaliśmy naszych współtowarzyszy z Opola. W drodze do Łodzi zwiedzaliśmy romański zabytkowy kościół w Inowłodzu. Mieszkaliśmy w ośrodku wypoczynkowym w Spale. Po południu zwiedziliśmy schron kolejowy w pobliżu Spały oraz Centralny Ośrodek Olimpijski – służący sportowcom przygotowującym się do udziału w zawodach sportowych. W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Łódź, a w szczególności: Muzeum Kinematografii „Se-Ma-For”, Muzeum Kanału „Dętka”, zabytki włókienniczej Łodzi – Manufaktura, a także zabytkowe kamieniczki w których zamieszkiwali dawni przemysłowcy łódzcy. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy kopalnię węgla brunatnego w Bełchatowie. Na wycieczce poznaliśmy nowych przyjaciół, a wspomnieniami i wrażeniami wymieniamy się do dziś.

 

 

IV FESTIWAL NAUKI

27. maja 2011 r. odbył się w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Strzelcach Opolskich IV Festiwal Nauki . Kolejna edycja festiwalu rozpoczęła się przedstawieniem o tematyce ekologicznej pt. „Głosy mieszkańców lasu”. Młodzi naukowcy wystosowali apel do uczestników imprezy o ochronę Ziemi przed zanieczyszczeniami, propagowali zdrowy styl życia oraz racjonalne gospodarowanie surowcami naturalnymi. Zachęcali do właściwej segregacji odpadów. W przerwie można było obejrzeć wystawę minerałów zorganizowaną przez uczniów działających w kołach naukowych.

 

Projekt „AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY W ŻYCIU” skierowany jest do społeczności gimnazjów. Od października 2009 roku trwają zajęcia w trzech sekcjach:

 1. matematyczno- naukowo - technicznej
 2. informatycznej
 3. przedsiębiorczości

oraz realizowane są zajęcia wyrównawcze z przedmiotów: matematyka, fizyka, biologia. Najważniejszym celem projektu jest zwiększenie poziomu kompetencji kluczowych gimnazjalistów: matematycznych, naukowo-technicznych, kompetencji informatycznych, przedsiębiorczości i inicjatywności. Ponadto realizacja projektu ma na celu zwiększenie poziomu motywacji do dalszej edukacji i rozwijania własnych zainteresowań, a także stworzenie warunków do wymiany doświadczeń i prezentacji własnych dokonań dydaktycznych nauczycieli i uczniów z różnych regionów i środowisk.

Powody, dla których zechcesz wziąć udział w projekcie

 1. Nawiązanie kontaktu z Uniwersytetem Śląskim – poznasz studentów, wykładowców, zwiedzisz budynki – świat uczelni wyższej nie będzie Ci już obcy
 2. Działanie w nowocześnie prowadzonych i świetnie wyposażonych kołach zainteresowań – Kołach Naukowych Młodych umożliwi rozwinięcie zainteresowań i przygotuje Cię do podjęcia świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, a później kierunku studiów i przyszłej pracy zawodowej

Korzyści dla szkół

 1. Prowadzenia w szkole licznych działań edukacyjnych dla uczniów, finansowanych ze środków projektu (zajęcia pozalekcyjne, wycieczki i obozy naukowe).
 2. Nawiązania stałej współpracy z Uniwersytetem Śląskim.
 3. Otrzymania zakupionego ze środków projektu sprzętu służącego interaktywnemu prowadzeniu zajęć.
 4. Nawiązania współpracy ze szkołami w innych regionach (wspólne wycieczki i obozy, udział w konkursie).
 5. Uzyskanie środków na wyposażenie w nowoczesne materiały edukacyjne.

Działania w projekcie

 1. Koło Naukowe Młodych
 2. Festiwale Nauki
 3. Ponadregionalne Warsztaty Naukowe
 4. Wsparcie i Pomoc- zajęcia wyrównawcze
 5. Warsztaty Aktywności Własnej
 6. Wycieczki naukowe
 7. Obozy naukowe
 8. Konkurs z nagrodami
 9. Biuletyn naukowo-dydaktyczny dla uczniów

Koła Naukowe Młodych - prowadzone w ramach 3 sekcji:

 1. matematyczno- naukowo -technicznej
 2. informatycznej
 3. przedsiębiorczości

Festiwale Nauki

Jeden dzień w semestrze, zajęcia w formie pikniku, dnia otwartego – prezentacje osiągnięć, wyników prac w ramach sekcji itp. dla wszystkich uczniów szkoły oraz zaproszonych gości: rodzina, instytucje (np. organizacja pozarządowa działająca na rzecz dzieci niepełnosprawnych, sąsiednia szkoła podstawowa itp.)

Ponadregionalne Warsztaty Naukowe

Jeden zjazd w semestrze dla uczniów zdolnych, miejsce realizacji – Uniwersytet Śląski

Wsparcie i Pomoc

Realizacja zajęć wyrównawczych z przedmiotów: matematyka, fizyka, biologia dla uczniów z deficytami w zakresie wiedzy i umiejętności w jednym lub kilku wskazanych obszarach.

Konkurs z Nagrodami

 1. jeden w każdym roku szkolnym
 2. temat konkursu będzie łączył zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, biologii, informatyki z elementami przedsiębiorczości
 3. w ramach projektu ogłoszony zostanie konkurs, w którym będą brały udział zespoły uczniów z minimum 3 województw (współpraca za pośrednictwem np. biuletynu i forum)
 4. jedną z nagród (obok rzeczowych) jest udział laureatów w profesjonalnej sesji fotograficznej - powstanie wystawa promująca ideę projektu

Warsztaty Aktywności Własnej

 1. dla każdej szkoły 6 sesji po 2 dni zajęć z zakresu rozwoju osobistego – grupowe poradnictwo zawodowe, tworzenie Indywidualnych Planów Aktywności

Wycieczki Naukowe

 1. jedna 3-dniowa wycieczka dla wszystkich uczniów (uczestników) w każdym roku szkolnym

Obozy Naukowe

 1. jeden obóz naukowy 7-dniowy dla wszystkich uczniów (uczestników) w ciągu 3 lat
<p><strong><span style="font-size: medium;"><span style="font-family: georgia,palatino;">Aktywni na finiszu</span></span></strong></p>
<p><span style="font-size: small;"><span style="font-family: georgia,palatino;">23 i 24 maja w naszym gimnazjum  odbył się w ramach projektu "Aktywny w szkole- aktywny w życiu" VI Festiwal Nauki.<br /></span></span></p>
<p><span style="font-size: small;"><span style="font-family: georgia,palatino;"> </span></span></p>
<hr id="system-readmore" />
<p> </p>
<p> </p>
<p><span style="font-size: small;"><span style="font-family: georgia,palatino;">W pierwszej części imprezy uczniowie uczestniczyli w konkursowych zmaganiach z zakresu nauk przyrodniczych. Rozwiązywali ciekawe krzyżówki, rebusy oraz zadania problemowe wykazując się rozległa wiedzą, spostrzegawczością i kreatywnością. Drugiego dnia festiwalu odbyły się pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych. W roli głównej wystąpiło powietrze i jego składniki. Szczególne zainteresowanie wzbudziły pokazy „wybuchowej chemii”. Uczniowie obserwowali jaki wpływ na przebieg reakcji ma dostępność powietrza.</span></span></p>
<p style="text-align: center;"><a href="/j/images/stories/artykuly/fn61.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn61.jpg" border="0" width="200" height="145" /> </a><a href="/j/images/stories/artykuly/fn62.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn62.jpg" border="0" width="200" height="146" /></a></p>
<p style="text-align: center;"><a href="/j/images/stories/artykuly/fn63.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn63.jpg" border="0" width="200" height="145" /> </a><a href="/j/images/stories/artykuly/fn64.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn64.jpg" border="0" width="200" height="146" /></a></p>
<p style="text-align: center;"><a href="/j/images/stories/artykuly/fn65.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn65.jpg" border="0" width="200" height="145" /> </a><a href="/j/images/stories/artykuly/fn66.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn66.jpg" border="0" width="200" height="146" /></a></p>
<p style="text-align: center;"><a href="/j/images/stories/artykuly/fn67.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn67.jpg" border="0" width="200" height="145" /> </a><a href="/j/images/stories/artykuly/fn68.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn68.jpg" border="0" width="200" height="146" /></a></p>
<p style="text-align: center;"><a href="/j/images/stories/artykuly/fn69.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn69.jpg" border="0" width="200" height="145" /> </a><a href="/j/images/stories/artykuly/fn610.jpg" rel="lightbox"><img src="/j/images/stories/artykuly/fn610.jpg" border="0" width="200" height="146" /></a></p>
 
Projekty

 

 

Procedura aktywacji

konta

w e-dzienniku

wejdź


 

Nasz projekt w polskiej wersji językowej

Wejdź

 

 

Film z X Gimnazjady

Wejdź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości