W związku z tym uczestniczyli w warsztatach terenowych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, w czasie których wysłuchali ciekawej prelekcji  w siedzibie PK w Ładzy, a następnie pod opieką pracowników edukacyjnych parku wędrowali ścieżką dydaktyczną z Wielopola do Zagwiździa. W czasie zajęć uczniowie poznawali gatunki roślin chronionych, uczyli się rozpoznawać drzewa, obserwowali stanowisko żerowania bobrów. Na koniec zwiedzili dawną hutę żelaza w Zagwiździu oraz Regionalną Salę Muzealną z ciekawymi sprzętami użytku codziennego z dawnych lat. Na koniec po wyczerpującej wędrówce wszyscy mogli posilić się kiełbaskami pieczonymi na wspólnym ognisku oraz innymi łakociami.  Warsztaty odbyły się w ramach programu „Okiem młodego ekologa”, stąd dzięki dotacji uczniowie nie ponosili żadnych kosztów wyjazdu.

Autorki programu: Irena Kaliciak i Małgorzata Piechaczek